Čo to vlastne CMS je?
Je to skratka pre redakčný systém správy obsahu webstránky. Dalo by sa povedať, že ide o program. Takisto ako každý program, aj pri CMS musí prebehnúť inštalácia. Buď si túto inštaláciu vykonáte svojpomocne alebo vám túto službu už ponúka hostingová spoločnosť, ktorá zabezpečuje priestor pre vašu webstránku.
CMS sprístupňuje svet webstránok koncovému užívateľovi bez znalostí programovania. Spustenie a správa internetovej webstránky už nie je vecou výhradne profesionálov, ale zvládne to už aj človek s priemernými znalosťami IT.
Ide napríklad o vkladanie obsahu (textu), kde grafické spracovanie panelu na to určenému sa podobá práci s programom Word. Jednoducho píšete text, formátujete a vlkladáte rôzne príkazy.
Ďalšou výhodou je, že na každé jedno CMS sa zameriavajú firmy a programujú rôzne rozšírenia (plugin). Tieto rozšírenia sú jednoducho vychytávky, ktoré sa vám na webe môžu hodiť a v mnohých prípadoch sú zadarmo. Ide napríklad o eShop, kalendár, objednávkový formulár, kontaktný formulár, rôzne systémové optimalizácie atď.
Celé grafické prostredie a štruktúra wesbtránky sú určené už pripravenými šablónami (template) priamo v CMS alebo sa dajú doinštalovať. Takéto šablóny môžete sťahovať zadarmo alebo len za zlomok ceny, ktorú by ste zaplatili programátorovi a grafikovi.
Rozdelenie CMS
V súčasnosti najrozšírenejšími redakčnými systémami sú jednoznačne Wordpress, Joomla a Drupal. Každý z nich má svoje špecifikácie a používa sa na základe podmienok, ktoré si nastavý koncový užívateľ.
Keby sme porovnávali tieto tri redakčné systémy, tak ten najnáročnejší z užívateľského hľadiska je Drupal. Jeho náročnosť nie je samoúčelná, ale má dôvod. Drupal je totiž výbornou voľbou pre tých, ktorí sa nechcú nechať obmedzovať a chcú si veci robiť po svojom.
Drupal je to teda voľba pre väčšie a zložitejšie webstránky pre užívateľa, ktorý má prehľad v oblasti tvorby webstránok.
Ďalším a menej náročným redakčným systémom je Joomla. Tá už síce neponúka toľko tvorivého priestoru ako Drupal, ale jeho prostredie je viac prívetivé a intuitívne. Je to teda voľba pre stredne veľké webstránky so základným prehľadom v oblasti tvorby webstránok.
Najmenej zložitejším, ale najviac "uzavretým" redakčným systémom je Wordpress, a preto je tak populárny. Jeho užívatelia síce nemajú možnosť veľa vecí ovplyvniť, ale jeho prostredie je veľmi užívateľsky prívetivé. Takúto možnosť využívajú najmä menšie webstránky a blogy.
Pozitíva a negatíva CMS
Najväčším pozitívom CMS redakčných systémov je to, že sú zadarmo, sú profesionálnym riešením tvorby a správy webstránok bez nutnosti znalosti problematiky, existuje monoho firiem, ktoré tvoria jeho rozšírenia a má predpoklad na neustále zlepšovanie sa.
Negatívom je, že aj keď máte mnoho možností, vaša webstránka bežiaca na CMS nie je úplne vo vašej moci. Ďalšim dôležitým faktorom je veľkosť webstránky. Tá je u CMS podstatne vyššia, keďže ide o komplexný program. Taktiež si vyžaduje špeciálne technické zázemie u vašej hostingovej spoločnosti.